بیماری های قلبی عروقی

سكته قلبی (انفاركتوس ميوكارد)

سكته قلبي فرآيندي است كه در آن قسمت هايي از عضله قلب به علت كاهش جريان خون كرونري (عروق خونرسان قلب) از بين مي رود، انفاركتوس ميوكارد عموما زماني رخ مي دهد كه در انسداد ناشي از لخته در يكي از شريان هاي خونرسان قلب (كرونري) جريان خون در آن به طور ناگهاني مختل مي گردد.

علايم باليني سكته قلبي
◄ احساس فشار آزار دهنده، سنگيني يا درد در وسط قفسه سينه كه معمولا به طور ناگهاني شروع مي شود و بيش از چند دقيقه ادامه مي يابد، مهم ترين علامت باليني در سكته قلبي
است.
اگر اين درد به شانه ها، گردن، بازوها و فك پايين انتشار داشته باشد، جدي تر خواهد بود. گاهي افرادي كه دچار درد قلبي مي شوند اين درد و ناراحتي را به صورت احساس فشار ناشي از ايستادن فردي بر روي قفسه سينه يا احساس فشار ناشي از پيچيدن طناب به دور قفسه سينه، شرح مي دهند.
گاهي درد و ناراحتي در قسمت هاي ديگر بالا تنه نيز احساس مي شود، مثل درد بين دو كتف، درد و احساس سنگيني در يكي از دو بازوي راست يا چپ، گردن، فك تحتاني و قسمت بالاي معده (درد سردل)
◄ احساس تنگي نفس: در فعاليت كه اخيراً يا ناگهان ايجاد شده است. اين نوع تنگي نفس كه غالبا همراه با احساس ناراحتي در قفسه سينه هم است، گاهي اولين علامت سكته قلبي است.
◄ احساس سوزش در زير جناغ قفسه سينه
◄ تپش قلب ناگهاني بدون سابقه قبلي به خصوص در ميانسالان و سالمندان
◄ ضعف شديد ناگهاني بدون اين كه عللي براي آن يافت شده باشد.
◄ تعريق سرد و فراوان
◄ علايم اختلال در خواب، بي اشتهايي، احساس سبكي سر، سنكوپ كه ممكن است به علت سكته قلبي باشد، اما اهميت آن ها از علايمي كه در فوق ذكر شده، كمتر است.
سرگيجه شديد بدون علت، تنگي نفس (در حال استراحت ) و ناراحتي معده و حالت تهوع است. بايد به خاطر داشت هميشه در سكته قلبي همه اين علايم رخ نمي دهد و افراد ممكن است نشانه هاي مختلفي را تجربه كنند.
معمولا در سكته قلبي، درد و ناراحتي قفسه سينه بسيار شديد و مشخص است، ولي در بعضي موارد ممكن است شدت درد معمولي باشد و گاهي نيز بيمار به علت خفيف بودن نشانه ها از درخواست كمك خودداري كند. در برخي بيماران نيز ممكن است حتي درد قفسه سينه وجود نداشته باشد و فقط نشانه هايي از درد در بازو يا گلو وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن